Deel dit bericht

Stomamateriaal: het blijft maatwerk

Ruim driekwart van de stomadragers heeft problemen met het stomamateriaal. De meest voorkomende problemen zijn lekkages, gevolgd door huidproblemen en pancaking. Dat blijkt uit een onderzoek Hanneke Reuvekamp van de Universiteit Twente. De oorzaak is helaas niet eenduidig. Soms wordt het stomamateriaal niet goed toegepast. In andere gevallen is het stomamateriaal niet in staat om zich goed te hechten of aan te passen aan het lichaam.

Dé ideale oplossing om alle problemen te voorkomen is er nog niet, blijkt uit dit onderzoek. Er zijn wel oplossingen beschikbaar, maar dat zijn tijdelijke maatregelen die niet leiden tot een duurzame oplossing volgens stomadragers. Voorbeelden die werden genoemd zijn het meenemen van extra materiaal, het preventief vernieuwen van het systeem tot het gebruik van extra hulpmiddelen.

Meest gebruikte oplossingen

De meest gebruikte extra hulpmiddelen om huidproblemen te verminderen zijn:

  • Barrièredoekjes, sprays en poeders
  • Speciale crèmes
  • Opvulmiddelen (zoals halve maantjes of convex plaat)

Uit onderzoek blijkt ook dat stomadragers vaak gemiddeld 2 producten en methoden combineren omdat één product vaak niet in staat is om het probleem volledig op te lossen.

Stomamateriaal krijgt toch een 8

Toch geven stomadragers hun stomamateriaal gemiddeld een 8. Tijdens het onderzoek legden zij uit dat problemen (deels) worden geaccepteerd of als normaal beschouwd. Ze gaan er niet vanuit dat het materiaal voor 100% functioneert. Ook vinden ze dat het hebben van een stoma, ongeacht het ervaren van problemen, beter is dan leven met ernstige ziekten. Dit komt doordat de stoma hun levenskwaliteit relatief verhoogt.

Tips: Wat kan beter?

Stomadragers gaven aan de meeste potentie te zien in het vinden van een oplossing om lekkages te verminderen en te voorkomen. Wanneer er minder lekkages worden ervaren, kan dit ook leiden tot minder psychische problemen. Uit onderzoek blijkt dat volgende tips mogelijk kunnen helpen:

  • Maak het gebruik van stomamateriaal eenvoudiger, zodat je het makkelijker kunt toepassen. Hierdoor zijn, bij mogelijk verkeerd gebruik, de gevolgen ook niet zo groot.
  • Kijk bij de ontwikkeling van stomamateriaal naar het oplossen van het probleem in plaats van het beperken ervan.
  • Er is niet één algemene oplossing die voor iedereen werkt, stomazorg is en blijft maatwerk.

Lees de resultaten

Lees het white paper en de samenvatting hier

Meer artikelen

bezoekdienst
1 augustus 2022

Heb of krijg jij een stoma of pouch? Meld je aan voor onze bezoekdienst

Als je sinds kort een stoma/pouch hebt of binnenkort krijgt, dan komt er veel op je af. De kans is...

Lees verder
0
Nieuws
Vrijwilligers gezocht! (1)
27 juli 2022

Vrijwilligers gezocht voor werkgroep Virtueel Kantoor

Wij zoeken vrijwilligers voor in de centrale werkgroep Virtueel Kantoor. Vier keer per jaar is er...

Lees verder
9
InstagramNieuws
Facebookgroep StomaPARTNERS
26 juli 2022

Word jij moderator van onze Facebookgroep StomaPARTNERS?

Enkele maanden geleden hebben wij een besloten Facebookgroep opgericht, speciaal voor partners van...

Lees verder
9
InstagramNieuws
menu